Artists & Writers

 

CRSL-artbanner-1

… Here are some of the many talented artists & writers who have been featured within the pages of CAROUSEL


A
 

Sonja Ahlers . Amber Albrecht . Shannon Anderson . Sara Angelucci . Rosaire Appel . Daniel Arsham . Melanie Authier


B 

Kemeny Babineau . Derik A Badman . Louise Bak . Carlyle Baker . Anne Baldo . Devendra Banhart . Shelley Banks . John Wall Barger . Xavier Barrade . Daniel Barrow . Bora Baskan . Courtney Bates . derek beaulieu . Katie Bethune-Leamen . Linda Biasotto . Ryan Bird . bill bissett . Meagan Black . Clara Blackwood . Christian Bök . David Boswell . Shary Boyle . Allan Briesmaster . Leesa Bringas . Adam David Brown . Kathleen Brown . Mono Brown . Colin Brush . Fabian Bürgy . Paul Butler


C
 

Claire Caldwell . Sarah Cale . Mark Callanan . Dick Capling . Paul Carlucci . Phil Caron . Louise Carson . Scott Carruthers . Allison Chow . Ernest Concepcion . Lydia Conklin . Mark Connery . Eduardo C. Corral . Dani Couture . Paula Cowan . Ryan J. Cox . Dani Crosby . Jen Currin . Erin Curry


D

William Joel Davenport . Matt Davey . Robert Dayton . Brian Joseph Davis . W.A. Davison . Dearraindrop . Farideh de Bosset . Michael DeForge . Mark Delong . Lisa De Luca . Nicholas Di Genova . Desi Di Nardo . Sonia Di Placido . Dodolab . Daniel Dueck . Sophie Durand .  Danielle Dutton


E
 

EN MASSE . Alex Eddington . Erik Edson . Larry Eisenstein . Bradley Emsley . Daniel Erban . Lisa Jane Esau . Cara Evans . Daniel Everett . Erica Eyres


F
 

Fausta Facciponte . Rachel Anne Farquharson . FASTWÜRMS . Janette Fecteau . Michael Fernandes . Alex Fischer . Joel Fishbane . David Fisher . Emily Fitzpatrick . Glenna Foerster . Jennifer Footman . Jessica Fortner . Eryn Foster . Mike Freeman . Frog Hollow Press . Kim Fu


G
 

Fred Gaysek . Guernica First Poets Series . Julien Gobert . Ariel Gordon . Justin Gordon . Laurie D Graham . Sara Graham. Julie Cameron Gray . Christopher Green . Andreas Gripp . Maggie Groat . Amy Gruber . Ruth Gwily


H
 

Libby Hague . Elizabeth Haidle . Lee Hannigan . Happy Sleepy . gillian harding-russell . Kate Hargreaves . Jesse Harris . Kathryn Henion . Janet Hepburne . Ryan Heshka . Lisa Hirmer . Yi-Sung Oliver Ho . Pablo Holmberg . Claire Horsnell . Kristan Horton . Jennifer Houle . Louisa Howerow . Christopher Hutsul . Jen Hutton


I
 

Islands Fold


J
 

Jesse Jacobs . Dunja Jankovic . Jason (John Arne Saeteroy) . Sandra Jensen . Erik Jerezano . Sarah Anne Johnson . Jim Johnstone . Lisa Jonasson . Darren Bradley Jones . Keith Jones . Katie Jordon


K
 

Aya Kakeda . Krisjanis Kaktins-Gorsline . Peter Kalynuik . Adrienne Kammerer . Alisha Kaplan . Joel Katelnikoff . Laird Kay . Wally Keeler . Chip Kidd . Emma Kidd . Jp King . Evgeny Kiselev . Brian Kokoska . Koyama Press . a.m. kozak . Drazen Kozjan . Richard Kraft . Dawn Marie Kresan . Shawn Kuruneru


L
 

Jeff Ladouceur . Liisa Ladouceur . Kristiina Lahde . Mark Laliberte . Greg Lamarche . Ginette Lapalme . Miguel Leal . Aaron Leighton . Jason Lingard . Aaron Linton . Jennifer Linton . Wendy Lu . Eunice Luk . Tor Lundvall


M
 

Eileen MacArthur . Madeleine Collective . Nadine Maher . Robert Malinowski . Steve Manale . Jen Mann . Derek McCormack . Nico Mara-McKay . Dave Margoshes . Ruth Marten . Dylan Martorell . Nyla Matuk . Billy Mavreas . Fionn McCabe . Michael McCormack . Drew McDowell . Cassidy McFadzean . Devon McFarland . Jason McLean . Cameron McKnight-MacNeil . Steve Meagher . Hazel Meyer . Chris Michalski . Kathryn Mockler . Sorouja Moll . Andrei Molotiu . Kim Moodie . Aaron S. Moran . gustave morin . Natalie Morrill . Michael Morris . M T M L . Laura Murray


N
 

Leigh Nash . TG Najjar . Alicia Nauta . Marc Ngui . Sylvia Nickerson . Katrina Nicholson . Anders Nilson . Lance Nizami . Jan Noestheden


O 

Orka Collective . ORLAN . Timothy Ormond


P 

Luke Painter . Gary Panter . Jason Paradiso . Claudio Parentela . Michael Paulus . Seth Perlow . Lorenz Peter . Hanna Petersson . Karsten Petrat . Klaus Pichler . Ed Pien . Sandy Pool . Nate Powell . Michael Prior . James Provost . Retchin Pump


R 

Matt Rader . Luke Ramsey . Rob Read . Tanya Read . Shakeel Rehemtulla . David Reibetanz . Andy Rementer . Joelle Renstrom . Robin Richardson . Sandra Ridley . Ethan Rilly . Dan Rocca . jp Rodriguez . Daniel Rouse . Victor Romao . Chantal Rousseau . Kerry Ryan . Mary Rykov . Michael Rytz


S 

Souther Salazar . Jenny Sampirisi . Cary Ann Schaefer . Andreas Scheiger . Claire Scherzinger . Eric Schmaltz . Emily Schultz . Sarah Scope . Seth Scriver . Seth . Sam Shelstad . Anuj Shrestha . Luke Siemens . Dan Siney . Kathryn Singer . Slomotion (Shaun Morin) . K.V. Skene . Dennison Smith . Fiona Smyth . Squidface & The Meddler . J.J. Steinfeld . Justin Stephenson . James J. Stevenson . Cameron Stewart . Lynn Strongin . Studio Bertjan Pot . Moez Surani . W. Mark Sutherland


T 

Mallory Tater . Daniel Taylor . Peter Taylor . Zin Taylor . Antranilk Tchalekian . Jeannie Thib . Jane Spavold Tims . Tin Can Forest . Daniel Guy Tremblay . Kaitlin Tremblay . Blair Trewartha . Terry Trowbridge . Winnie Truong . Magda Trzaski . Daniel Scott Tysdal


V
 

Vaka Valo . P.C. Vandall . Vanessa Vaughan . Nick Veasey . John Vermilyea . Brandon Vickerd . Lizzy Violet . Daryl Vocat


W
 

Julie Marie Wade . Christine Walde . Matthew Walsh . Natalie Zina Walschots . Douglas Walker . Ann Walters . Joanna Weston . Alexandra Wilder . Ian Williams . Bess Winter . John Dermot Woods . Phil Woollam . Elana Wolff . Liz Worth . Catriona Wright


Z
 

Talia Zajac . Kerry Zentner . Balint Zsako

 

CRSL-artbanner-2